CoaguChek® XS

Bezpečný a přesný způsob vedení antikoagulační léčby

Jak přístroj používat?

Systém CoaguChek® XS slouží ke kvantitativnímu stanovení protrombinového času (PT/hodnoty Quickova testu/INR) s použitím kapilární krve odebrané z konečku prstu nebo neošetřené žilní plné krve.

 

Jak objednat spotřební zboží?

CoaguChek® XS již není pro sebetestování v nabídce, je možné ho zakoupit pouze pro použití v ambulancích. Pro sebetestování lze dokupovat jen spotřební materiál k přístroji, a to na našem webu poct.cz. Pokud jste lékař a máte zájem o přístroj CoaguChek® XS, můžete ho rovněž objednat na stránkách poct.cz.

Nevíte, jak na to? Projděte si instruktáž, kde Vás objednávkou provedeme.

Účel použití

Systém CoaguChek® XS (přístroj CoaguChek® XS a testovací proužky CoaguChek® XS PT) slouží ke kvantitativnímu stanovení protrombinového času (PT / hodnoty Quickova testu / INR) s použitím kapilární krve odebrané z konečku prstu nebo neošetřené žilní plné krve. Systém CoaguChek® XS usnadňuje koagulační vyšetření. Přístroj CoaguChek® XS Vás krok za krokem provede celým měřením pomocí symbolů zobrazovaných na displeji. Kódovací čip přiložený k testovacím proužkům obsahuje informace o proužcích, specifické pro každou šarži, zahrnující kalibrační údaje, které umožňují výpočet správných výsledků. Stačí jen vložit kódovací čip, zapnout přístroj, vložit testovací proužek a nanést vzorek krve. Když je přístroj CoaguChek® XS připraven k měření, zobrazí se výsledek na displeji asi 1 minutu po nanesení vzorku krve. Po skončení měření uloží přístroj výsledky automaticky do paměti.

Princip měření

Testovací proužek CoaguChek® XS PT obsahuje lyofilizované činidlo (činidlo v suché podobě). Reaktivní složky tohoto činidla se skládají z tromboplastinu a peptidového substrátu. Po nanesení vzorku tromboplastin aktivuje koagulaci, což vede k vytvoření trombinu. Ve stejném okamžiku začne přístroj měřit čas. Enzym trombin štěpí peptidový substrát, čímž generuje elektrochemický signál. V závislosti na době, která uplyne do jeho prvního objevení, přístroj tento signál převede pomocí algoritmu na obvyklé jednotky koagulace (INR, % Quick, sekundy) a výsledek se zobrazí na displeji.

Důležité upozornění

Upozorňujeme, že do přístrojů CoaguChek je možné používat pouze alkalické nebo lithiové baterie nejvyšší kategorie, typu AAA (LR03), které jsou vhodné pro zařízení s vysokým odběrem proudu. Nesmí se používat baterie nabíjecí ani kombinovat různé druhy baterií.

Použití jiných baterií či kombinace baterií od různých výrobců má zásadní vliv na funkčnost přístroje a přesnost naměřených hodnot.


Obsah balení

Balení přístroje CoaguChek® XS obsahuje

  • Přístroj CoaguChek® XS
  • 4 alkalické manganové baterie 1,5 V, typ AAA
  • Odběrové pero CoaguChek® XS Softclix (určeno pouze pro sebetestování) s návodem k použití
  • Lancety CoaguChek Softclix Lancet (určeno pouze pro sebetestování)
  • Transportní pouzdro
  • Uživatelská příručka v českém jazyce
  • Stručný návod v českém jazyce
  • Záruční list a potvrzení o zaškolení

Z čeho se skládá odběrový systém CoaguChek® XS Softclix?

Z odběrového pera a výměnných jednorázových sterilních lancet (bodec je bezpečně skrytý v žlutém plastovém pouzdru). Dohromady slouží ke snadnému a prakticky bezbolestnému odběru krve z konečku prstu. K dispozici je 11 různých nastavení hloubky vpichu, které umožňují individuální přizpůsobení se stavu a typu kůže. Sterilní lancety se objednávají zvlášť (CoaguChek® XS Softclix Lancets, balení obsahuje 50 lancet). 


Spotřební materiál

CoaguChek® XS PT

Testovací proužky pro kvantitativní měření protrombinového času (také Quickův test nebo Quickova hodnota) v kapilární krvi na přístroji CoaguChek® XS.

Testovací proužek CoaguChek® XS PT obsahuje lyofilizované činidlo (činidlo v suché podobě). Reaktivní složky tohoto činidla se skládají z tromboplastinu a peptidového substrátu. Po nanesení vzorku tromboplastin aktivuje koagulaci a následný vznik trombinu. V tomto okamžiku začne koagulometr měřit čas. Enzym trombin štěpí peptidový substrát a generuje přitom elektrochemický signál. V závislosti na době, která uplyne do jeho prvního objevení, je pak tento signál pomocí algoritmu převeden na obvyklé jednotky koagulace (INR, % Quick, sekundy) a přístroj zobrazí výsledek.

CoaguChek® Softclix Lancet

Lancety pro odběrové pero. Určené pouze pro sebetestování.