Jak používat odběrové pero CoaguChek® XS Softclix

Stáhněte čepičku z odběrového pera.

Do držáku lancet nasaďte novou lancetu a zatlačte, dokud nezaklapne.

Otáčením odstraňte ochrannou čepičku z lancety.

Zamáčkněte čepičku odběrového pera.

Zamáčkněte čepičku odběrového pera, dokud nezaklapne. Ujistěte se, že zářez na čepičce je zarovnaný se středem půlkruhového výřezu na ejektoru. Při každém odběru krve použijte novou lancetu. Tím se sníží riziko infekce a odběr krve zůstane prakticky bezbolestný.

Připravte se na odběr krve.

K odběru krve lze použít kterýkoliv prst. Doporučujeme odebírat kapilární krev ze strany bříška prstu, protože tato oblast je nejméně citlivá na bolest. Umyjte si ruce mýdlem a teplou vodou, poté je důkladně osušte. Zlepšíte tak prokrvení a zajistíte čistotu místa vpichu.

Zvolte vhodnou hloubku vpichu.

Hloubka vpichu se nastavuje otáčením. Moderní koagulometry dovedou stanovit výsledky z jedné malé kapky krve. Obvykle získáte dostatek krve při nastavení malé hloubky vpichu, čímž se významně snižuje bolest spojená s propíchnutím pokožky a minimalizuje se zjizvení tkáně. K dispozici máte 11 různých nastavení hloubky vpichu. Používáte-li odběrové pero CoaguChek® XS Softclix poprvé, nastavte hloubku vpichu na 1.

Odeberte krev.

Nejdříve zkontrolujte, zda máte nastavenou vhodnou, vámi zvolenou hloubku vpichu. Stlačte pojistku, dokud nezaklapne. Dávejte pozor, aby zároveň nedošlo ke stlačení spouště. Odběrové pero bude připraveno v okamžiku, kdy se v průhledné spoušti objeví žlutá tečka. Nenatahujte odběrové pero, dokud nejste připraveni krev odebrat.

Odběrové pero jemně přitlačte k prstu a stiskněte spoušť. Dbejte na to, abyste přitom nestiskli pojistku či nebránili volnému pohybu nástroje. Prst jemně masírujte ve směru ke konečku prstu, abyste podpořili vytvoření kapky krve. Množství krve, které se objeví v místě vpichu, závisí na hloubce vpichu a tlaku, který byl použit při přitisknutí odběrového pera na kůži. Pokud jste získali málo krve, vpich opakujte, tentokrát s větším tlakem na místo vpichu. Je-li získané množství stále nedostatečné, zopakujte postup s postupným nastavením větší hloubky. Objeví-li se příliš mnoho krve, snižte hloubku vpichu. Na prst netlačte ani jej nemačkejte, protože byste tak způsobili smíchání tkáňového moku s krví a zkreslení koagulačních hodnot. Kapku krve naneste na testovací oblast testovacího proužku a dokončete test podle pokynů k použití testovacího proužku a návodu k použití přístroje.

Vysuňte použitou lancetu.

Stáhněte čepičku z odběrového pera a posuňte píst dopředu. Použitá lanceta se vysune. Čepičku opět nasaďte na odběrové pero.

Zlikvidujte použitou lancetu.

Použité lancety vhoďte do nádoby určené k likvidaci infekčního odpadu tak, aby jehly nemohly způsobit zranění.

Sterilní lancety je možné dokoupit.

CoaguChek® Softclix Lancets, kat. č. 03 506 509 001, balení obsahuje 50 lancet.


Z čeho se skládá odběrový systém CoaguChek® XS Softclix?

Z odběrového pera a výměnných jednorázových sterilních lancet (bodec je bezpečně skrytý v žlutém plastovém pouzdru). Dohromady slouží ke snadnému a prakticky bezbolestnému odběru krve z konečku prstu. K dispozici je 11 různých nastavení hloubky vpichu, které umožňují individuální přizpůsobení se stavu a typu kůže. Sterilní lancety se objednávají zvlášť (CoaguChek® XS Softclix Lancets, balení obsahuje 50 lancet).